Spletni izzivi – zabava ali nevarnost?
Na družabnih omrežjih lahko vsake toliko časa zaslediš nov spletni izziv ali »online challenge«, ki te vabi k izvajanju določenega dejanja, kar običajno posname tvoj prijatelj in to objavi na družabnih omrežjih. Podobni izzivi obstajajo že od nekdaj, vendar so bili v preteklosti omejeni na ožji krog ljudi, npr. sošolce ali sosede. S pojavom in razvojem interneta pa se določen izziv lahko dobesedno čez noč razširi med mladimi po celem svetu.
Morda se ti zdi, da je sodelovanje nekaj običajnega in kul, a pomembno je, da si vedno postaviš vprašanje: Je to zame varno? Je to vredno? Zakaj to zares počnem?
Pozitivni izzivi
Nekateri izzivi so prav pozitivni in simpatični, spodbujajo k prikazu določene spretnosti, niso nevarni in so zabavni. Preko takih izzivov se lahko povežeš z drugimi, opraviš dobro delo ali se naučiš česa novega. To so recimo plesni izzivi, kjer izvedeš določeno koreografijo, ali npr. kuharski izziv, kjer se preizkusiš v pripravi določene jedi. Izziv lahko spodbuja pomoč starejšim ali te izzove, da si zapomniš čim več decimalk števila pi. V vsakem primeru gre za nekaj, kar ti je v veselje, ti koristi ali te kaj nauči. Takšni izzivi so super, saj pri njih ne ogrožaš sebe ali drugih.
Negativni izzivi
Spletni izzivi pa so lahko tudi neprimerni, nevarni ali celo ogrožajo življenje. Namen opravljanja izzivov je predvsem prejeti odziv pri vrstnikih: všeček, lajk, komentar. In ravno to je največja past. V želji, da bi bil opažen_a in sprejet_a, lahko narediš nekaj, kar ti škoduje. Težava je, da so ti odzivi in komentarji pogosto spodbudni in te pohvalijo za opravljen izziv, kar lahko da občutek, da je to pravilno ali celo pogumno – a to ni res.
Niso vsi izzivi smrtno nevarni, vseeno pa povzročajo strah, poniževanje ali spodbujajo samopoškodovanje. Če moraš pri izzivu trpeti, se poniževati ali škodovati sebi ali drugim – potem to ni nikakršen izziv, temveč nasilje, preoblečeno v "igro".
Grožnje in manipulacije
Pri nekaterih negativnih izzivih lahko celo prejmeš grožnje, kaj se bo zgodilo, če izziva ne boš izvedel_a. Tak primer je bil pred leti »Momo«, ki sicer v Sloveniji ni bil zelo razširjen, a dobro prikaže, na kakšen način lahko nekdo ustrahuje ali izsiljuje otroka ali mladostnika.
Zapomni si: Nihče te nima pravice ustrahovati ali izsiljevati. Če ti kdo grozi preko spleta, tega nikoli ne obravnavaj kot šalo. Takim grožnjam nikdar ne ustrezi, ne opravljaj nobenih naročenih izzivov in naredi prijavo na družabnem omrežju, kjer se dogaja ta komunikacija.
Na Safe.si so pripravili »drevo odločanja«, s katerim si lahko pomagaš, če si v dilemi, ali bi opravljal_a določen izziv:

Nekateri izzivi te silijo v dejanja, ki so zelo nevarna. Samo ena malenkost gre lahko narobe, pa pride do hudih poškodb ali celo smrti. Takšnih izzivov ne izvajamo in jih prijavimo družabnemu omrežju, kjer se širijo.
Kako lahko poskrbiš zase in za druge?
Spletni izzivi so lahko mamljivi, ker obljubljajo pozornost in občutek pripadnosti. A še pomembneje kot to, kaj si mislijo drugi, je to, kako dobro znaš poskrbeti zase in zaščititi svoje meje.
• Izzivov, pri katerih obstaja tudi najmanjša možnost, da bi se lahko poškodoval_a, nikoli ne izvajaj sam_a. Vedno naj bo poleg nekdo, ki ti lahko pomaga, če gre kaj narobe.
• Če ti izziv povzroča slabe občutke, ga ne izvajaj. Zaupaj svojim občutkom.
• Noben izziv ni vreden tvojega zdravja ali življenja.
• Čeprav morda občutiš pritisk vrstnikov, imaš vso pravico reči NE. To ne kaže na tvojo šibkost, temveč na pamet in pogum.
• Če vidiš, da se je nekdo lotil nevarnega izziva, mu povej, da ogroža sebe.
• Družabna omrežja večinoma ne dopuščajo nevarnih posnetkov – take posnetke prijavi.
• Če si v dvomih o izzivu, se pogovori z odraslo osebo, ki ji zaupaš – staršem, učiteljem, svetovalcem.
Ne tvegaj sebe za »lajk«. Tvoje življenje je neprimerljivo bolj dragoceno od katerega koli komentarja ali števila ogledov. V svetu, kjer vsi želijo biti opaženi, je največja moč to, da ostaneš zvest_a svojim vrednotam. Spoštuj svoje telo in svoje življenje. Nič ni bolj kul od tega, da znaš reči NE nečemu, kar ti škodi.
VIRI:
https://saferinternet.org.uk/online-issue/online-challenges
https://safe.si/neprimerne-in-nezakonite-vsebine/spletni-izzivi