Tesnoba ali anksioznost
Kaj je tesnoba?
Tesnoba oz. anksioznost je občutek, ki ga doživiš, ko si zaskrbljen_a ali prestrašen_a zaradi nečesa. Vsi se včasih počutimo tesnobno, in v nekaterih primerih je tesnoba lahko celo koristna – na primer, lahko nas opozori na nevarnost ali nam pokaže, da nam je nekaj res pomembno (npr. test, zaradi katerega se bolj potrudimo pri učenju).
A če tesnoba postane premočna, je lahko neuporabna ali škodljiva. Zaradi nje se lahko stvari zdijo hujše, kot v resnici so. Lahko nas preplavi in oteži pogled na celotno situacijo.
Kaj nas spravlja v tesnobo? To so lahko šolske obveznosti, spoznavanje novih ljudi, prostor, v katerem se ne počutimo dobro ali je prenatrpan, preveč poživil (npr. kave ali energijskih pijač), premalo spanja, spremljanje slabih novic v medijih, javno nastopanje, velike spremembe v življenju in še marsikaj drugega. Vsakdo ima svoje “sprožilce”, in kar tebe spravi v stres, ni nič manj pomembno kot skrbi kogarkoli drugega. Prav tako je popolnoma normalno, da pridejo obdobja, ko se počutiš super, in druga, ko ti je res težko.
Tako kot vsakega od nas skrbijo zelo različne stvari, tudi tesnobo doživljamo drugače. Običajno smo takrat vznemirjeni, srce nam hitreje bije, počutimo se napeto, lahko nas je strah in imamo nemirno telo. Morda ti je celo slabo v želodcu in se ne moreš skoncentrirati. Ko je tesnoba zelo huda, se lahko pojavi tako imenovani panični napad.
In veš kaj? Če se ti to dogaja, to ne pomeni, da je s tabo kaj narobe. Res ne. Če pa ti tesnoba preprečuje, da bi normalno živel_a, se družil_a, užival_a v stvareh, ki jih imaš rad_a, je zelo pomembno, da poiščeš podporo.
Načini, kako se spoprijeti s tesnobo
Ko se počutiš napeto, prestrašeno ali panično, se lahko občutki hitro stopnjujejo. Izogibanje stvarem, ki ti povzročajo tesnobo, lahko dolgoročno le oteži spopadanje z njo, zato je pomembno, da poskusiš ta tesnobni val sprejeti kot prijatelja. Reci tesnobi: »Čutim te, da si spet prišla na obisk in da ti ni prijetno. Stojim ti ob strani. Ampak te lahko pomirim, da nisva v življenjsko ogrožajoči situaciji, sva na varnem in vse bo OK. Lahko se pomiriva skupaj, kar počasi dihajva. Je samo neprijeten občutek, ki je prišel in bo tudi odšel, in z mano je obenem vse v redu.« Tesnobo je lažje obvladati, če jo sprejmemo kot prijateljico, ki nam nekaj sporoča, namesto da se proti njej borimo kot proti sovražniku. Ko jo poslušamo brez strahu, pogosto ugotovimo, da ni tako grozna, kot se je sprva zdelo.
Vsak od nas počne različne stvari, da bi se počutil bolje v tesnobnih obdobjih. Ko najdeš, kaj ti najbolj pomaga, so vzponi in padci v življenju lahko precej manj naporni. Ne glede na to, kaj te trenutno skrbi, veš – nisi sam_a in nisi čuden_a. Vse tvoje občutke je okej čutiti. In vse bo še dobro.
TUKAJ najdeš članek prav o tem, kako si lahko pomagaš, ko se počutiš obremenjeno ali zaskrbljeno.
Zapomni si: Lahko doživiš negativna čustva in je še s tabo vse v najlepšem redu. Tudi TOM je tukaj zate, če potrebuješ pogovor.
VIRI:
https://www.childline.org.uk/info-advice/your-feelings/anxiety-stress-panic/anxiety/